ictcore.ir

 

3:30 - 5 PMLocation: Stanford
BOOK NOW
Speaker(s)
دکنر مونا جراحی
 مونا جراحی که در ژانویه سال  ۱۹۷۹ به دنیا آمده است در سن بیست و یک سالگی موفق به کسب مدرک مهندسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی شریف گردید .وی که مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرده بود در ادامه موفق به اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه استنفورد در سال 2007 میلادی گردید . همچنین خانم پروفسور “جراحی” تنها محقق ایرانی تباری بود که موفق به دریافت جایزه استعداد برتر امسال شد.

معرفی و تحصیلات

مونا جراحی در سال ۱۳۵۷ در تهران متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد و برای ادامهتحصیل به آمریکا رفت و مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه استنفورد (Stanford) دریافت کرد او همچنین مقطع پسادکتری خود را در دانشگاه کالیفرنیا برکلی (California Berkeley) گذرانده است و در همین رشته به عنوان استادیار دانشگاه میشیگان آمریکا به تدریس پرداخته است. 

,افراد-موفق, خانم-های-موفق-ایرانی, نابغه-های-ایرانی,[categoriy]

Credit: Seas

افتخارات و جوایز

او تنها ایرانی در میان ۱۰۲ استعداد برتر بود که توانست بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان و مهندسین جوان را به پاس تحقیقات و پروژه های خلاقانه در ساخت وسایل نانوالکترونیک و نانوفتونیک و صنعتی کردن فناوری «تراهرتز» در کاخ سفید و از رئیس جمهور آمریکا دریافت کند. این فناوری در صنایع پزشکی، دارویی و ماشین آلات کاربرد دارد. 

,افراد-موفق, خانم-های-موفق-ایرانی, نابغه-های-ایرانی,[categoriy]

Credit: Popularmechanics

متن مصاحبه با مونا جراحی

سایت huffingtonpost در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۹۵ مصاحبه ای با مونا جراحی انجام داده است که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید.

آزمایشگاه شما در زمینه فناوری تراهرتز تحقیقات می کند. لطفاً در مورد این تکنولوژی کمی توضیح دهید.

«تراهرتز بخشی از طیف الکترومغناطیس است که بین فرکانس امواج نور و فرکانس امواج رادیویی است. بسیاری از مولکول ها در این فرکانس داری رفتار ویژه ای هستند که تشخیص مواد شیمیایی از فواصل دور را امکان پذیر می کنند. علاوه بر این، بسیاری از مواد مات در امواج تراهرتز دارای ظاهر شفاف تری هستند. این به ما این امکان را می دهد که بتوانیم داخل اشیا را آسان تر ببینیم. همچنین ذرات بنیادی تراهرتز نسبت به اشعه ایکس انرژی کم تری دارند و همین موضوع باعث می شود برای عکس برداری پزشکی اثرات مخرب کم تری داشته باشد.» 

بزرگ تر ین چالشی که با آن روبه رو هستید چه چیزی است؟

«چالش اصلی رشته ما که سرعت بهره وری را پایین آورده است، کمبود منابع امواج تراهرتز و یابنده هایی است که ارزان باشند و وزن شان کم باشد و این به این دلیل است که روش های قدیمی و سنتی برای پیدا کردن امواج رادیویی در فرکانس تراهرتز جواب نمی دهند و شاید در آینده وسایل نوین آزمایشگاهی بتوانند این مشکل را حل کنند.»

شما بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان و مهندسین جوان را دریافت کرده اید، این جایزه برای کدام دستاورد شما بوده است؟

من بسیار مفتخر هستم از اینکه این جایزه را از رئیس جمهور آمریکا یعنی آقای باراک اوباما دریافت کرده ام. این جایزه برای ارائه تکنیک هایی که باعث افزایش قدرت منبع امواج تراهرتز می شوند و تشخیص حساسیت یابنده های آن به من اهدا شد. تیم تحقیقاتی من موفق به ساخت نانوساختارهای فلزی شده است که می توانند امواج تراهرتز را زمانی که توسط نورهای لیزری تابیده می شوند تولید و شناسایی کنند با استفاده از این روش ها ما توانستیم حساسیت سیستم ها را حدود ۱۰۰۰ بار بیشتر کنیم. همچنین ما منابع و یابنده های تراهرتز خود را با لیزرهای حالت جامد تجمیع کرده و توانستیم راه حل های کم هزینه ای را برای آینده سیستم های یاینده تراهرتز ارائه دهیم.»

از آنجایی که شما در یک دانشگاه ایرانی تحصیل کرده اید، چه تفاوت هایی بین سیستم آموزشی ایران و آمریکا وجود دارد؟

من به شخصه از هر دو تجربه ام راضی بودم و چیزهای جدیدی یاد گرفته ام. با این حال به نظر من سیستم آموزشی ایران بیشتر براساس دانش است و سیستم آموزشی آمریکا براساس حس کنجکاوی است. دانشگاه شریف از نظر ریاضی، فیزیک و دانش تئوری بسیار قوی است اما از نظر تجربه و کارهای تحقیقی کمبود دارد. یکی دیگر از بزرگترین تفاوت ها این است که سیستم آموزشی ایران، مهندسان و دانشمندان را به گونه ای آموزش می دهد که در یک مسیر مشخصتمرکز می کنند. اما مهندسان و دانشمندان در آمریکا در زمینه های مختلف آموزش می بینند و به همین دلیل در رشته های متفاوت می توانند تحقیقات انجام دهند.

,افراد-موفق, خانم-های-موفق-ایرانی, نابغه-های-ایرانی,[categoriy]

,افراد-موفق, خانم-های-موفق-ایرانی, نابغه-های-ایرانی,[categoriy]

 

 

منبع : http://www.akairan.com

 

نوشتن دیدگاه

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی صفحات برگزیده ها اساتید برجسته    مونا جراحی